A katasztrófába érkezett meg Teodor. Kiabáltunk Alfonzzal, de mint két megveszekedett őrült. Próbálta elérni, hogy én küldjem el a művészt, ha megérkezik, hátha nem jön akkor majd vissza. Elmondtam neki, hogy ha ők nem eresztik be, Teodor kitartó lesz, s rövidesen én keresem meg őt valahol, ha nem hagynak engem találkozni vele, így hát a szőkének nem volt más választása, minthogy engem próbált rávenni, verjem ki a fejemből ezt az őrültséget. Vili némán ült az asztalnál, kezei keményen karba fonva, egyik lába áttéve a másikon, arcán a nyugalom álarca repedezett a benne egyre növekvő indulatoktól. Alfonz nem fogta fel a jeleket, én azonban időben meghátráltam. Az idősebb fiú felugrott a székről és egyetlen szót ordított rá barátjára, amely ettől annyira megdöbbent, hogy menten elhallgatott.
- Úgy veszekszel Emilivel, mintha lenne választásod ebben az egészben! - morogta, mint egy felbosszantott kutya. Igazán ijesztő volt, ezért nem ültem vissza a helyemre, hanem rajtra kész maradtam, hogy ha szükséges, magára hagyjam a két fiatal férfit, míg letárgyalják a maguk módján a dolgokat. - Nyugodj már bele végre, hogy ez a Teodor eljön, ha tetszik, ha nem és neked sincs közöd hozzá, hogy Emili elküldi-e, vagy sem! - parancsolta szinte. Hangja nyomán csend támadt, melybe belehallatszott a kopogtatás, amelyről mind tudtuk, mit jelent. Alfonz ugrott elsőnek. Még meg sem kerültem az asztalt, mikor szabályszerűen kitépte az ajtót Teodor előtt.
- Mehetsz! - morrantotta ellenségesen, és hiába volt halk, mindketten jól hallottuk a konyhában.
- Szép jó estét. - köszönt illedelmesen azért a jövevény, s megeresztett egy bocsánatkérő, de játékos félmosolyt. Valószínűleg már ott ácsorgott az ajtóban egy ideje és várta, hogy kopoghasson, hiszen a hangzavartól biztos nem hallottuk volna, ha korábban megteszi. Szóval tudta már, hogy hiába ellenkezik hevesen a szőkeség, Vilivel mi ketten már döntöttünk és többségben is voltunk ezzel.
- Szia. - köszöntem neki zavarodottan. Szégyenkeztem, amiért nem maradt semmi, amivel megkínálhattam, mert amit a fiúkkal főztünk, mind megettük.
- Üdv. - mondta a lehető legsemlegesebb hangon Vili, majd elhúzta a fújtató szőkét az útból, hogy Teodor beléphessen hozzánk. - Higgadj le, vagy kiviszlek a lóitatóhoz és belemártalak. - fenyegette halkan Alfonzt komoran. Tudtuk, hogy nem viccel. - Foglalj helyet. - kínálta fel helyét a vendégnek, s ő hozott a szobájából egy széken, amire leülhetett.
Feszültek voltunk mind. A gyomrom diónyira szűkült, nem győztem imádkozni, hogy ne legyen semmi baj. Alfonz nem is titkolta ellenérzését és ellenséges hozzáállását ezzel az összejövetellel kapcsolatban, a másik fiú azonban most is nagyobb falat volt, ő hallgatásba burkolózott és csak figyelt. Az arca megfejthetetlen volt, túl jól tartotta magán rezzenéstelen maszkját. Teodor sem tűnt annyira fesztelennek, mint szokott, kivételesen többet foglalkozott hallgatóközönségével.
- Nem tudom, mennyit tudtok rólam, ezért elmondanám, ki vagyok. - kezdte a bevezető kérdések és válaszok után Teodor. - Messzi földről érkeztem, tanult pszichológus vagyok. Önismereti, önképző és feloldó összejöveteleket tartok. Csoportos foglalkozásokat, amelyek segítik az egyének készségeit fejleszteni, problémáit megoldani. - fejtette ki. Éreztem, hogy megválogatja a szavait, ahogy azt is, hogy Alfonz majdnem mind után fel akart szólalni, de a félsz, hogy idősebb barátunk valóban belenyomja a lovak itatójába, lakatot tartott a száján. - Szeretném Emíliát is elhívni egy ilyen csoportos foglalkozásra. - bökte ki végül.
- Aztán minek? - lökte oda a vendégnek Alfonz. Nem bírta ki. Felteszem, tesztelni akarta Teodort, s ez ellen Vilinek sem volt kifogása, mert a szeme sem rebbent.
- Mert én tudok neki segíteni. - felelte nyugodtan a fiú.
- Honnan veszed te azt? - vetette oda neki máris a következő kérdést Alfonz.
- Mert olyan emberekkel foglalkozom, akiket bántottak. - kezdte, s hogy megakadályozza, hogy a szavába vágjon a szőke, felemelte a kezét. - Nincs szükségem arra, hogy bebizonyítsd a nagyobb rátermettségedet. Én elismerem az erényeidet és szeretném felhívni a figyelmedet arra, hogy tanulmányaim mellett érzelmileg nem vagyok érintett a dologban úgy, ahogy te, vagy a barátod. - közölte fagyosabban és halálos komolysággal. Vilinek is kerekre tágultak a szemei, én pedig csak vigyorogtam magamban. - Ezen előnyök által bármennyire is nem tetszik, alkalmasabb vagyok a segítségnyújtásra. Emília már ezt el is fogadta, csupán a formalitás miatt jöttem el hozzátok. Hogy lássátok, ki vagyok, milyen és kire bízzátok őt. Azt kérem, bízzatok bennem. - és végighordozta tekintetét a két fiún.
- A bizalmat kiérdemelni szokták az emberek, nem az ölükbe pottyantják. - szólalt meg a sötéthajú. Teodor kicsit felengedett, apró mosolyra húzódtak ajkai és bólintott. - Mesélj erről a csoportról, amibe Emilit hívod. - kérte igyekezve tárgyilagos lenni. Úgy tűnt, nem azt kapta válaszul, amire számított és ezért gyorsan túl akart lépni a témán. Persze ezt mindenbizonnyal nem csak én vettem észre.
- Vegyesen vannak benne férfiak és nők. - kezdte készségesen Teodor. - Bármikor lehet csatlakozni és bármikor ki lehet lépni a körből. Hetente egyszer, igény esetén többször ülünk össze az általános iskola egyik termében. Kötetlen beszélgetéssel kezdünk, mindenki mesélhet a napjáról, vagy valamiről, ami történt vele. Aztán átveszem a szót, s irányított beszélgetéssé alakítom a foglalkozást, feladatokat adok, amit éppen kitalálok. Általában másfél órát foglal el ez a program a napból, de amikor új tag van, szánunk figyelmet a bemutatkozásra, s arra, hogy röviden mindenki ismertesse, mi történt vele, ezért akár a duplájára is duzzadhat ez az idő.
- Most hányan vagytok?
- Tizenketten.
- És ez a beszélgetősdi segít bármit is? - kérdezte Alfonz hitetlenségtől átitatott hangon.
- Igen. Sokan ma már nyugodt, boldog életet élnek, nem is járnak a társaságunkba, ellenben összejárnak azokkal, akiket ott ismertek meg.
- Mit is tudsz te pontosan Miliről? - vetette oda durván. Egy tompa puffanás hallatszott az asztal alól, majd a szőkeségnek kiült az arcára a fájdalom. Megrovón pillantottam Vilire, úgy éreztem, bemutatkoznak, mint két gyerek, ami nem tetszett.
- Nem sokat. Persze értem, miért kérdezted, ezért elmondanám, hogy nem is volt szándékom mindent kihúzni belőle. Mindennek megvan a maga ideje és módja.
- Nem tetszik a modorod. - morogta Alfonz.
- Ez kölcsönös. A tisztelet legcsekélyebb jele nélkül beszélsz velem, én pedig igyekszem ezt nem felvenni.
- Nincs miért tisztelnem téged!
- Ez a te bizonyítványod. - felelt nyugodtan Teodor, mire a szőke felugrott. Rá akart rontani, ám mivel Vili is talpra ugrott, inkább dühösen kivágtázott a házból maga után becsapva az ajtót. Mindketten elég kellemetlenül éreztük magunkat a szőke viselkedése miatt, de a vendégünket kicsit sem ijesztette meg, vagy érte váratlanul. - Kicsit forrófejű, de semmi baj vele. - jegyezte meg barátságosan. - Jelenleg a hét közepén tartjuk a foglalkozásokat öt órától.
- Gondolom, nem árulhatsz el túl sokat a jelenlegi csoportodról. - találgatott Vili.
- Így van. Van olyan ember, aki évek óta a csoport tagja, ő a legtöbb esetben hallgat, ha mégis megszólal, jóindulatú csípős megjegyzéseket tesz. Úgy tekintek rá, mint egy segédre, mert gyorsan és velősen reagál, méghozzá azokban az esetekben, amelyekben arra valóban szükség van. Ő mióta először megjelent, hallgat arról, miért van ott, csak a jellemfejlődése folytán látom, hogy segít neki a csoport.
- Szóval nem kötelező elmondani, mi történt? - kérdeztem reménykedve. Teodor elmosolyodott.
- Nincs olyan, hogy kötelező. Ajánlott, javaslott, lehetséges, ilyen szavakat ismerek.
- És ha ez az ember, akiről beszéltél, nem is élt meg semmilyen erőszakos eseményt? - vetette fel Vili.
- Biztos vagyok benne, hogy valamit megélt. Egyébként nem feltétele a csatlakozásnak az, hogy erőszakot éljen meg valaki közvetlen módon. Szemtanút is rázhat meg egy ilyen cselekmény, vagy olyan lelki társat, akinek csak elmesélték.
- Ezek szerint akár én is részt vehetnék egy-egy beszélgetésen?
- Természetesen. Ha úgy érzed, hogy javadra vállna, gyere el nyugodtan. - felelt barátságosan Teodor. Úgy láttam, Vili gondolkodóba esett. Talán megint nem azt kapta, amire számított? Nem tudtam eldönteni. - Azért nem javaslom, hogy Emíliát védd, hiszen nincs mitől. Azért nincs értelme beülnöd, meghallgatni, kivel mi történt, mert azzal sem te, sem a csoport tagjai nem gyarapodnak. Ha érdemben hozzá kívánsz szólni, vagy neked van szükséged valamilyen téma felboncolására, a kapuk nyitva állnak, ha viszont csak az ottléteddel akarsz üzenni bárkinek, arra kérlek, ne gyere. Feszélyezőn hat egy olyan ember, aki csak azért jön, hogy erőt képviseljen, s azt hiszem, ez nem igény hosszas magyarázatot.
- Megértettem. - szólalt meg a fiú. Ezzel úgy hiszem, mindent tisztáztunk. Teodor nem is időzött ezután sokáig nálunk. Nem kért semmit, nem akart cseverészni, hagyni akarta megemészteni azokat, amiket megbeszéltünk. És ez így volt jól.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése